Види бджолиного меду

Мед бджолиний та його складові
Мед бджолиний та його складові
22.08.2011
Четверг, день Архангела Сахиила
Четверг, день Архангела Сахиила
22.09.2011
Мед бджолиний та його складові
Мед, зібраний з одного виду рослин (монофлорний) прийнято називати за тією рослиною, з якої він зібраний (наприклад, гречаний, липовий, акацієвий). Зібраний одночасно з багатьох видів рослин (поліфлор­ний) мед називають за місцем збирання — лісовий, польовий, луговий, гірський тощо. Нижче подаємо опис деяких поширених видів (сортів) меду.
Акацієвий медАкацієвий мед належить до кращих сортів меду.  Свіжий, щойно відка­чаний і налитий у скляну посудину, він прозорий, кристалізується поволі дрібнозернистими кристалами, після чого стає білого (молочного) кольо­ру Містить 40% фруктози і 36% глюкози, РН—4,0, наділений помірними протимікробними і протистоцидними властивостями (протисти — це одноклітинні організми-бактерії, прості гриби тощо). Акацієвий мед застосовують для лікування жіночих захворювань, він має гормоноподібні властивості. Його використовують як загальнозміц-нюючий засіб при безсонні, шлунково-кишкових, жовчних і ниркових захворюваннях.
Липовий мед належить до найбільш високоякісних медів і користується великим попитом. Він має приємний аромат (пахне липою), блідо-жовтий колір, солодкий на смак. Швидко кристалізується дрібними кристалами. Містить 39% фруктози, 36% глюкози, РН—3,7. Відзначається сильними поживними і лікувальними властивостями, антибактеріальною дією, головним чином щодо грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів, а також протистоцидною щодо інфузорій, амеб, трихомонад. Містить леткі й нелеткі протимікробні речовини. Має жарознижувальну, відхарку­вальну, протизапальну дію. Використовують при жіночих хворобах, при застуді, шлункових проблемах. Липовий мед надає також легку посла­блюючу дію. У малих дозах показаний діабетикам. Застосовують при ліку­ванні ангіни, нежиті, ларингіту, бронхіту, трахеїту, бронхіальної астми, як сердцево-зміцнюючий засіб, при запаленні кишкового тракту, ниркових і жовчних захворюваннях. Добре діє при гнійних ранах і опіках.
Буркуновий мед характеризується високими смаковими якостями. Він буває від світло-янтарного до білого кольору із зеленуватим відтінком. Має своєрідний смак, іноді злегка гіркуватий, і специфічний аромат. Містить 39% фруктози і 36% глюкози. Завдяки його добрим поживним і лікувальним якостям, цей мед користується великим попитом. Мед з буркуну корисний при серцево-судинних захворюваннях, виразках шлунку і дванадцятипалої кишки. Його вживають при захворю­ваннях суглобів і набряках. Медом з буркуну лікують захворювання очей. Він допомагає в лікуванні трофічних виразок і тромбофлебіту. Мед з бур­куну чудово лікує кашель, бронхи та астму. Я особисто дуже ціную мед з буркуну і завжди намагаюся запастися ним.Каштановий мед
Каштановий мед — темного кольору, зі слабким ароматом каштанових квіток і трохи гіркуватим присмаком. Кристалізується поволі, набуваючи спочатку маслянистого вигляду, після чого утворює кристали, РН—З, наділений протимікробними властивостями, особливо щодо грамнега-тивних і грампозитивних бактерій. Рекомендується при серцево-судин­них захворюваннях, тромбофлебіті, підвищеному артеріальному тиску, шкірних захворюваннях, проблемах зі шлунком, при діабеті тощо.
Гірчичний мед щойно відкачаний буває рідким, золотисто-жовтого кольору, потім набуває кремового відтінку. Кристалізується дрібними кристалами, РН—3,5. Має приємний аромат, на смак солодкий. Наділе­ний добрими поживними та лікувальними властивостями, рекомендуєть­ся при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, Ігри діабеті, жовчо­кам’яній хворобі, хворобах суглобів, шкіри тощо.
Польовий мед також вважається одним з кращих сортів меду Оскільки польова медоносна рослинність дуже різноманітна (гірчиця польова, гвоздика, конюшина, ромашка, м’ята, чортополох, гадючник, буркун польовий тощо). Важко й перерахувати всі польові рослини, з яких бджо­ли збирають мед. Завдяки великій кількості нектару і пилку колір польового меду варіює від безбарвного до оранжево-жовтого. Кристалізується швидко, має приємний аромат, на смак — солодко-гіркий. У меді з пасік, які знаходяться біля озер, іноді може переважати перга цикорію. Такий мед дуже корисний для печінки, має коричневий колір, він солодкий на смак, наділений протимікробними і жовчогінними властивостями. Якщо на полі переважає чортополох, то в меді буде багато його нектару і відповідно такий мед корисний для лікування судинної, нервової і дихальної систем. Мед з перевагою пергових зерен валеріани має приємний солодкий смак, специфічний аромат. Такий мед заспокійливо діє на нервову систе­му Він більш показаний жінкам, ніж чоловікам, оскільки валеріана жіноча рослина і стимулює вироблення специфічних жіночих гормонів.
Мед із собачої кропиви рекомендують від безсоння, серцебиття і від болів у „нервовому» шлунку. Такий мед корисний більше чоловікам
Луговий мед бджоли добувають з нектару лугових квітів (кульбаби, Чебрецю, м’яти лугової, конюшини, люцерни, чабрецю тощо). Цей мед буває різних колірних відтінків — від світло-жовюі о до темно-янтарного, має приємний аромат, солодкий на смак, РН—3,5. Характеризується високими поживними властивостями. Його проти­мікробна дія виявлена щодо багатьох видів мікроорганізмів. Якщо в меді переважає нектар кульбаби, тоді він жовтішого кольору. Цей мед наділе­ний жовчогінними, протидіабетичними властивостями. Він також болеу-гамуючий і протизапальний.
Види бджолиного медуСоняшниковий мед має золотисто-жовтий колір, кристалізується дріб­ними кристалами, солодкий на смак, з невизначеним ароматом, РН—3,5. Наділений хорошими поживними і лікувальними властивостями. Соняшниковий мед використовують при гепатитах і цирозах печінки, як ліки і навіть як компрес на місце печінки.
Фруктовий мед збирають з нектару квітуючих фруктових дерев. Поки він свіжий, то буває прозорого кольору з жовто-червоним відтінком, після кристалізації стає світло-жовтим. Має приємний смак, аромат. Містить 45% фруктози і 31% глюкози. Кристалізація дрібнозерниста, РН—3,5. Фруктовий мед відносять до монофлорних сортів, якщо в ньому переважає перга яблунь, груш, слив і персиків. Ріпаковий мед кристалізується швидко. Він гіркуватий на смак з гір­чичним ароматом, іноді зовсім білого або кремового кольору. Ріпак — добрий медонос, тому й меду з нього збирають багато, в результаті він частіше за інші меди є на ринку. Цей мед наділений високими поживними і лікувальними властивостями. Корисний при легеневих захворюваннях, бронхітах, астмі, захворюваннях серця і судин, не викликає алергічних реакцій, легко перетравлюється шлун­ком і рекомендований при виразкових хворобах шлунку та дванадця­типалої кишки.
Гірський мед — це мед зібраний з квітуючих рослин, які ростуть в горах, на полонинах. Його склад залежить від медоносної рослини. У горах, ска­жімо, росте зозулинець, кульбаба, цикорій, гірська лілія, м’ята, ромашка, мишачий горошок, дрік чагарниковий, дягель лікарський, калина, облі­пиха, інші рослини. Гірський мед високо цінується за його екологічну чистоту Він майже завжди гіркуватий за смаком, з сильним ароматом, застосовують для лікування багатьох захворювань.
Малиновий мед за своїми властивостями і особливостями відріз­няється від інших монофорних медів. Він світло-золотистого кольору з тонким винятково приємним запахом і чудовим смаком, що нагадує смак малини. Під час зберігання кристалізується в грубозернисту масу кремового кольору. Має великий попит як лікувальний засіб для ліку­вання жіночих захворювань (кіст яєчників), дихальних шляхів і респі­раторних захворювань.
Фацелієвий мед світло-зеленого або білого кольору. Має ніжний аро­мат, приємний на смак. Його відносять до кращих сортів. Після кристалі­зації нагадує тісто. Дає суттєвий ефект у лікуванні серцево-судинних зах­ворювань, серця і мозку. Зміцнює пам’ять.
Еспарцетовий мед має свої особливості і належить до цінних сортів. Він світло-янтарного кольору, прозорий, як кристал кварцу. Приємний на смак, має витончений аромат. Поволі кристалізується в білу салопо­дібну масу кремового відтінку. Лікує всю травну систему. Корисний при шкірних захворюваннях навіть таких як псоріаз і не тільки всередину, але і як обгортання та масажі з медом. Лікує судинну і бронхо-легеневу системи.
Гречаний мед належить до темних медів. Його колір темно-коричне­вий, іноді з фіолетовим відтінком. Має своєрідний гострий смак і силь­ний аромат. Належить до якісних медів, має особливі лікувальні власти­вості. Кристалізується в однорідну грубозернисту масу темно-бурого кольору. Порівняно зі світлими медами має значно більше білків, мікрое­лементів і особливо заліза. Рекомендується при малокрів’ї. У народі гово­рять: „Гречаний мед блідолицим вельми корисний».

Добавить комментарий