Мед бджолиний та його складові

Среда. Архангел Рафаил
Среда. Архангел Рафаил
19.08.2011
Мед бджолиний та його складові
Види бджолиного меду
22.08.2011
Мед бджолиний та його складові
Чимало пасічників — довгожителі, і все тому, що систематично споживають мед, який без перебіль­шення можна назвати королем біологічних продук­тів. І річ не лише в тому, що в ньому є майже вся таблиця Менделєєва, і що за складом амінокислот йому немає аналогів серед усіх натуральних харчових продуктів. Важливо те, що біологічний склад меду схожий на сироват­ку нашої крові. Хімічний склад меду доволі складний і різноманітний.
У ньому міститься понад 300 речовин — вуглеводів, органічних кислот і їхніх солей, азотистих з’єднань (амінокислот, білків, амідів, амінів), мінеральних речовин, вітамінів, гормонів, ферментів, вищих спиртів, ефірних олій, фарбувальних речовин, терпеноїдів, стеролів, фосфати­дів, інших ліпідів тощо…
Вуглеводи представлені простими цукрами (моноцукрами) і їхніми сполуками. Моноцукри меду — це фруктоза (в середньому 38—40%) і глю­коза (32-35%). Азотисті речовини — це переважно білки. У квіткових сортах меду їх менше, аніж в падевих. їхня харчова цінність невисока, але вони відігра­ють важливу роль, оскільки чимало з них є ферментами — біологічними каталізаторами обмінних процесів. Органічні кислоти містяться в меді у невеликих кількостях. Це яблуч­на, молочна, глюконова, лимонна, янтарна, винна, щавлева та інші кис­лоти. Більш вищою кислотністю характеризуються, наприклад, греча­ний, буркуновий, вересовий і деякі інші сорти меду.
У меді виявлені такі мінеральні речовини: кальцій, калій, залізо, маг­ній, натрій, сірка, фосфор, хлор, йод, кобальт, мідь, марганець, фтор, цинк, окрім перерахованих мед містить і ряд інших елементів: алюміній, бор, літій, молібден, нікель, свинець, срібло, стронцій, сурму, титан, хром та інші.
Мед бджолиний та його складовіУсі ці речовини є важливими компонентами фізіологічних і біохі­мічних процесів. Доктор Джарвіс наводить дуже простий рецепт народної медицини для задоволення потреби організму в мінеральних елементах: 2 чайних ложки меду і 2 чайних ложки яблучного оцту розчинити в склян­ці води і приймати раз на день. Мед містить також вітаміни: С, Вь (тіамін), В2 (рибофлавін), В6 (піридоксин), РР (ніацин), біотін, пантотенову і фолієвую кислоти. Є дані про наявність вітамінів А, К, Е І деяких інших. Вміст вітамінів у меді коли­вається залежно від видового складу рослин і часу збирання нектару.

У меді є гормональні речовини рослим (фітогормопн) і гормони, які надходять з секретом нижньощелепних залоз бджоли під час обробки нектару. Мед не тільки смачний продукт, який можна вживати на десерт в різних видах, це цілий комплекс поживних елементів. Так, калорійність 200 г меду дорівнюють калорійності 180 г сиру, 8 апельсинів, 350 г м’яса. Мед швидко вивільняє енергію, що витрачається в період найбільшої денної активності людини. Засвоюється мед на 100%, чого не можна ска­зати ні про який інший продукт. Наприклад, м’ясо засвоюється на 85%, білий хліб — на 70%, молоко — на 60%. Переваги меду перед іншими цукрами:

  •  він не подразнює слизову оболонку травного тракту;
  • легко і швидко засвоюється організмом;
  • швидко вивільняє необхідну енергію;
  • людям з активним способом життя, які витрачають багато енергії, дозволяє швидко відновлювати сили;
  • легше за всі інші цукри пропускається нирками;
  • має послаблювальну дію;
  • здійснює заспокійливий (седативний) вплив на організм;
  • є доступним і недорогим продуктом.

То що ж таке мед? Мед — солодка, в’язка рідина з приємним запахом (букетом), яку виробляють медоносні бджоли з нектару квіток або паді рослин (падь — солодке виділення на листі рослинного або тваринного походження).

Нектар це цукриста рідина, яку виділяють нектарники рослин. У нектарі, як правило, міститься суміш із семи видів цукрів. Кількість і якість нектару залежить від Мед бджолиний та його складовізовнішніх умов і біологічних особливостей рослин. На початку квітування рослин нектару виділяється більше. Після запилення квіток його кількість зменшується. За високої вологості пові­тря в теплі ночі нектару виділяється багато, але консистенція цукру в ньому низька.

Падь ~ також є цукристою рідиною, яку виділяють різні види комахів, споживаючи падевий нектар рослин і у вигляді дрібних краплин відкладають на листі рослин. Бджоли охоче збирають ці солодкі краплі і переробляють їх у падевий мед. У паді зазвичай міститься більше ком­понентів, ніж у нектарі квіток: амінокислоти, азотисті речовини, фер­менти, органічні кислоти і мінеральні речовини. У Західній Європі, де падь є основним джерелом медозбору, падевий мед називають лісовим і він цінується більше, ніж квітковий. У хвойних лісах отримують паде­вий мед високої якості, який за смаком і ароматом не поступається квітковому. Залежно від джерела розрізняють два типи натурального меду: квітко­вий і падевий. Натуральним вважають перероблений бджолами цукровий мед, мед із солодких соків плодів, овочів, а також штучний мед. З часом мед поступово кристалізується і твердіє. Може бути зрілим чи ні. Якщо стільники відкачують завчасно, то продукт, який при цьому отримують, ще не мед і корисних властивостей меду повною мірою не має. Такий незрілий мед не може довго зберігатися, оскільки швидко починає бродити. Зрілість меду бджолярі оцінюють за стільниками — вони повинні бути білястими. До речі, жувати стільниковий мед дуже корисно.

Зрілий мед густий, прозорий. Якщо, обертаючи ложку, набрати зрілого меду, то він намотується на неї, нашаровуючись складками, як стрічка. Недозрілий мед стікає з ложки. Мед, що містить більше фруктози, рід­ший, ніж той, у якому більше глюкози та інших цукрів.

Колір залежить від виду рослини, з якої бджоли збирають нектар. Мед може бути світло-жовтим, білим, бурим і коричневим. Конюшиновий, акацієвий, експарцетовий, липовий і мед з плодових рослин має світлий колір. Гречаний, каштановий і падевий — темно-коричневого кольору. Колір меду обумовлений вмістом у ньому золи, заліза, міді і марганцю, а також наявністю фарбувальних речовин — каратиноїдов, флавоноїдів, хлорофілу та інших речовин. Темні сорти меду містять вищий відсоток мінеральних речовин.

Аромат меду зумовлений наявністю в нектарі ароматичних речовин, властивих певному виду рослин. Тому, наприклад, гречаний мед має свій специфічний аромат, абсолютно не схожий на аромат липового або вере­сового меду Ароматичні речовини меду легкі і за тривалого зберігання або під час нагрівання він стає менш ароматним. Падевий і штучний меди аромату не мають.

Смак меду залежить від кількості і співвідношення тих компонентів, які входять у його склад — фруктози, глюкози, аміно- і органічних кислот. Ароматичні речовини також впливають на смак меду. Всі види меду солодкі на смак, але деякі з них (наприклад, каштановий, тютю­новий, вербовий) мають гіркуватий, а вересовий мед ще й терпкий присмак.

Добавить комментарий